AKTUALNOŚCI


FORUM EDUKACJI ZDROWIAW dniach od 06 do 10.12.2023 odbyło się Forum Edukacji Zdrowotnej w Sierakowie - były to warsztaty skierowane dla liderek Stowarzyszeń Amazonek.
Uczestniczyłyśmy w wielu ciekawych prelekcjach.
TEMATY PRELEKCJI m.in
- rak tarczycy - prof. Marek Ruchała,
- techniki poprawiające pracę mózgu - Joanna Kostrzewska ,
- nowotwory ginekologiczne - prof. Marek Mądry,
- raport - pacjent wykluczony - Piotr Fonrobert,
- diagnostyka molekularna - prof. Anna Latos - Bielańska.

Bardzo ciekawym akcentem były warsztaty psychologiczne prowadzone przez dr Katarzynę Cieślak.
Wieczorem nasz pobyt na warsztatach zakończył się uroczystą kolacją, podczas której zostały wręczone odznaczenia państwowe za pracę na rzecz Stowarzyszeń kilku Amazonkom, przez ówczesnego wiceministra zdrowia - Macieja Miłkowskiego.
Z okazji zbliżających się świąt dzieliłyśmy się opłatkiem z koleżankami a Federacja Stowarzyszeń Amazonek z Poznania obdarowała każdą amazonkę prezentem.
Dziękujemy za zorganizowanie i zaproszenie nas na forum, z którego wyniosłyśmy wiele ciekawych wiadomości oraz miałyśmy okazję spotkać się z Amazonkami z różnych rejonów Polski.
Warsztaty pozwoliły nam na zdobycie obszernej wiedzy, którą będziemy mogły podzielić się z Toruńskimi Amazonkami.

Ola Kubacka - Duńczyk
Joanna Jacek
Link do Galerii:FORUM EDUKACJI ZDROWIA


PROFILAKTYKA TO NASZA PASJA - AMAZONKI14.11.2023

Toruńskie Stowarzyszanie Amazonki na zaproszenie pani Joanny Zbijewskiej z Polskiego Związku Głuchych w Toruniu gościło dzisiaj w ich siedzibie. W miłej atmosferze odbyło się spotkanie poświęcone profilaktyce raka piersi połączone z nauką samobadania. Wolontariuszki Ochotniczki - Krystyna Sz. i Emilia S. opowiedziały krótko o swoich przeżyciach związanych z chorobą, o procesie leczenia - dając wstęp do prezentacji w jaki sposób prowadzić samobadanie piersi. Uświadamiałyśmy również panów, aby zwracali uwagę na zmiany , które mogą pokazać się w ich gruczołach piersiowych.
Wszyscy uczestniczący byli bardzo zainteresowani a Pani Joanna , tłumaczka w języku migowym, przekazywała im treści prelekcji.
Na zakończenie zostałyśmy poczęstowane świeżo upieczonymi przepysznymi racuszkami.
Dziękujemy za zaproszenie i bardzo miłe przyjęcie
Wyszłyśmy z poczuciem dobrze spełnionej misji.


Link do Galerii:PROFILAKTYKA TO NASZA PASJA - AMAZONKI.


"Pełną piersią". Profilaktyczna akcja Toruńskiej Rady Kobiet z udziałem Stowarzyszenia Amazonki24.10.2023

Szeroko rozumiana profilaktyka raka piersi była tematem wtorkowego spotkania z ekspertami zorganizowanego przez Toruńską Radę Kobiet. Otwarte dla wszystkich chętnych wydarzenie odbyło się w Business Centre Lab przy ul. Sportowej w Toruniu.
Torunianki w różnym wieku wzięły udział w spotkaniu poświęconym profilaktyce raka piersi. Przysłuchiwały się prelekcjom, oglądały prezentacje i rozmawiały z ekspertami. Do ich dyspozycji byli:
dr n. m Mieszko Białas - specjalista onkolog, radioterapeuta, lekarz medycyny estetycznej,
mgr Joanna Jarkiewicz -Tretyn – od 2001 roku kieruje Niepublicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej - Pracownią Genetyki Nowotworów, jedną z dwóch tego typu jednostek działających w województwie kujawsko-pomorskim,
Katarzyna Gucajtis - przedstawicielka Akademii Walki z Rakiem prowadzonej przez Fundację „Światło” w Toruniu,
Ola Kubacka-Duńczyk – Prezeska Toruńskiego Stowarzyszenia „Amazonki".
Marzena Schauer-Cajsel - właścicielka sklepu z bielizną GARDE-ROBE
Amazonki - Ochotniczki specjalnie przeszkolone, by szerzyć profilaktykę nowotworu piersi, wystawiły swój stolik z ulotkami i fantomami piersi do pokazów, jak prawidłowo prowadzić samobadanie. Warto uczyć się tego , gdyż nowotwór piersi dotyka coraz więcej kobiet, szczególnie między 50 a 70 rokiem życia. Badania profilaktyczne często ratują życie. Często uświadamiamy kobiety, że RAK TO NIE WYROK i wczesna diagnostyka gwarantuje wyleczenie.

link


Po raz kolejny Toruńskie Amazonki edukują.Tym razem - 14 października 2023 r Toruńskie Amazonki zostały zaproszone przez panią Annę Kulczyńską w imieniu Toruńskiej Rady Kobiet, do wzięcia udziału w evencie poświęconym profilaktyce nowotworowej oraz długowieczności, który miał miejsce w Hali Widowiskowo - Sportowej Arena- Toruń.
Akcja odbywała się pod hasłem "Pełną piersią".
Na spotkaniu tym miałyśmy okazję do edukacji ,skierowanej głównie do młodzieży - jak dbać o swoje zdrowie poprzez propagowanie profilaktyki nowotworu piersi.
Ponadto same mogłyśmy posłuchać także ciekawych prelekcji na temat;
genetyki nowotworów (prezes Pracowni Genetyki Nowotworów p. Joanna Jarkiewicz-Tretyn)
suplementacji diety dla pacjentów onkologicznych
jak osiągnąć długowieczność poprzez prawidłowe odżywianie i ruch( prof. dr hab. Piotr Błajet )

Bardzo miło było nam uczestniczyć w tym spotkaniu, ponieważ poszerzanie wiedzy i świadomości, jak dbać o nasze zdrowie jest bardzo ważne. Cieszyłyśmy się, że dużo osób młodych podchodziło do naszego stoiska edukacyjnego i z ciekawością słuchało jak Amazonki - Ochotniczki i wolontariuszki (Lucyna Lewandowska, Elżbieta Gołębiewska) poruszają tematykę związaną z profilaktyką dotyczącą nowotworu piersi.
Mamy nadzieję, że edukacja młodzieży będzie owocowała tym, że uważniej będą skupiali się na problematyce swojego zdrowia, a szczególnie młode kobiety , które zachęcane były do nauki samobadania piersi.

Joanna Jacek
Ola Kubacka-Duńczyk
Link do Galerii:Po raz kolejny Toruńskie Amazonki edukują.


XXVI PIELGRZYMKA AMAZONEK na Jasną Górę.Pierwszy dzień 06.10.2023

W drodze na XXVI pielgrzymkę do Częstochowy w ramach przerwy w podróży zajechałyśmy do Sanktuarium św. Ojca Pio w Przeprośnej Górce. Ciekawe miejsce, piękna droga krzyżowa ukryta wśród zieleni. Czas na refleksję...

Wieczorem
Koncert BARWY JESIENI rozpoczął pierwszy dzień pobytu w Częstochowie – " Koncert "Barwy Jesieni" organizowany jest już od wielu lat. To bardzo ważny dzień dla Amazonek, kobiet po raku piersi." (E. Markowska)
Muzyczne wydarzenie odbyło się dzień przed XXIII Ogólnopolską Pielgrzymką Kobiet Po Chorobie Nowotworowej Piersi Na Jasną Górę. Jedną z przewodnich organizatorek była pani Elżbieta Markowska, prezes stowarzyszenia częstochowskich Amazonek. Koncert był dobrym sposobem do integracji środowisk, które chcą uświadamiać społeczeństwo, że rak to nie wyrok!!!

Drugi dzień pobytu 07.10.2023

W tym roku myślą przewodnią było hasło - " Jestem tu dla Ciebie Maryjo ". Wśród kilku tysięcy kobiet po chorobie nowotworowej piersi były obecne także toruńskie Amazonki. Dla nas - Amazonek jest to niezwykłe duchowe przeżycie. Spotkałyśmy się z Amazonkami z różnych stron Polski a także z Amazonkami z Niemiec, Czech czy Słowacji.
To Jasnogórskie spotkanie dodaje Amazonkom siły, pozwala " naładować akumulatory " na dalsze dni, jest okazją do spotkania z onko-siostrami z innych miast.
Wycieczka ma nie tylko wymiar duchowy, ale wpływa też znakomicie na poprawę kondycji emocjonalnej Amazonek. Widać było po uczestniczkach zadowolenie i radość ze wspólnie spędzonych chwil. Taka integracja jest bardzo potrzebna, bo wtedy uświadamiamy sobie, że nie jesteśmy same ....dla takich chwil chce się po prostu żyć!!!
Mamy nadzieję, że za rok spotkamy się w jeszcze liczniejszym gronie.


Joanna Jacek
Ola Kubacka-Duńczyk
Link do Galerii:XXVI PIELGRZYMKA AMAZONEK na Jasną Górę.


POŻEGNANIE LIDERKI AMAZONEK29 .09.2023
W tym dniu odeszła współzałożycielka Toruńskiego Stowarzyszenia Amazonki Elżbieta Malcer - kobieta o wielkim sercu.
Od założenia Klubu Amazonki przez 18 lat była przewodniczącą.
Zawsze z wielkim zaangażowaniem brała czynny udział w życiu "Amazonek". Pomagała również w innych miastach zakładać kluby Amazonek.
Jej misją, od początku działalności, była praca na rzecz kobiet po przebytej chorobie raka piersi i szerzenie profilaktyki.
Zapisała się w naszej pamięci jako uśmiechnięta Pani w kapeluszu.

link


Piknik z udziałem toruńskich AmazonekW dniu 09. 09. 2023 r na Barbarce odbył się piknik ekologiczno-zdrowotny zorganizowany przez "eko Neucathon 2023 ".
Toruńskie Stowarzyszenie Amazonki zostało zaproszone do udziału by szerzyć profilaktykę nowotworu piersi.
Amazonki - Ochotniczki i wolontariuszki dzieliły się swoją wiedzą w dziedzinie samobadania piersi poprzez instruktaż samobadania na fantomach piersi i rozpowszechniając ulotki.
Udzielały porad jak dbać o piersi i uświadamiały celowość tych działań. Dzieliły się swoim doświadczeniami w przebytej chorobie.
Duże zainteresowanie tymi tematami było także wśród panów, którzy często po raz pierwszy dowiadywali się, że mężczyźni też mogą zapadać na raka gruczołu piersiowego. Zachęcaliśmy również do udziału w badaniach w celu wykrywania raka prostaty. Chętnie słuchali porad. Zainteresowanie pań jak i panów co do profilaktyki w/w tematów było dla nas bardzo zadawalające i czułyśmy ,że wykonujemy dobrą pracę, której celem jest uświadamianie jak ważna jest profilaktyka.
Amazonki - Ochotniczki udzielają także wsparcia w trudnych momentach takich jak, radzenie sobie w chwili kiedy kobieta dowiaduje się, że ma raka piersi, kiedy jest w szpitalu, jak radzić sobie , gdy czeka ją mastektomia. Swoim optymizmem pokazują, że chorobę można zwyciężyć i odnaleźć się w życiu na nowo.
Dziękujemy również wszystkim wspaniałym Amazonkom , które wspierały nas w czasie pikniku.


Joanna Jacek
Ola Kubacka-Duńczyk
Link do Galerii:Piknik z udziałem toruńskich Amazonek


Wycieczka02-03.09.2023 KAROLIN – WARSZAWA

02.09.2023 ( sobota) KAROLIN - Centrum Folkloru Polskiego

02 września 2023 wyjechałyśmy na zaplanowaną wcześniej wycieczkę.
Pierwszym zaplanowanym celem było zwiedzanie - CENTRUM FOLKLORU POLSKIEGO „ KAROLIN” Pałacyk w Otrębusach.
Zwiedzałyśmy z przewodniczką CFP – kulisy sali widowiskowej , min. garderoby ,gdzie mogłyśmy zobaczyć w jakich strojach regionalnych występują członkowie zespołu Pieśni i Tańca MAZOWSZE(piękne ale ciężkie, niektóre ważyły ok 11 kilogramów).Byłyśmy pod wielkim wrażeniem i podziwem, jak pielęgnowana jest historia kultury ludowej śpiewu i tańca, jak wielki wkład wniosła Pani Mira Zimińska- Sygietyńska - długoletnia dyrektorka Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca " Mazowsze" (1957-1997) i jej mąż-Tadeusz Sygietyński - kompozytor, dyrygent , pedagog muzyczny - współzałożyciel zespołu w propagowanie naszej kultury w Polsce i na świecie.
Następnie zwiedzałyśmy park i wystawę w Pałacu – zapoznałyśmy się z tradycjami tańca, śpiewu, muzyki i strojów z poszczególnych regionów Polski.
Poznanie historii Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego była dla nas piękną nauką historii. Zadowolone i pełne pozytywnych wrażeń udałyśmy się na posiłek i zasłużony odpoczynek( po zwiedzaniu wspólna „fotka").

03.09.2023 ( niedziela)

WARSZAWA – Muzeum Historii Żydów Polskich „ Polin”

Drugi dzień wycieczki zaczęłyśmy od zwiedzania Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin" w Warszawie. Muzeum dokumentuje wielowiekową historię Żydów w Polsce. Byli oni przez wieki częścią naszej historii i kultury. Ich historia na ziemiach polskich datuje się od ok.960 roku, to kupcy i pierwsi bankierzy. Muzeum powstało na terenach dawnej dzielnicy żydowskiej. Przed muzeum stoi pomnik bohaterów getta. Upamiętniliśmy swój pobyt w tym miejscu wspólnym zdjęciem.
Pełni zadumy i powagi stwierdziłyśmy wspólnie, że warto poznawać historię a muzea i ich bogactwo artefaktów temu sprzyja.
Niedzielne popołudnie spędziłyśmy na zwiedzaniu, w małych grupkach, warszawskiej Starówki, Pałacu Kultury i Nauki i klimatycznych uliczek z kawiarenkami, gdzie miło było wypić kawkę i podzielić się wrażeniami .
Zadowolone , wesołe, uśmiechnięte wracałyśmy do naszego Torunia.
Każda integracja sprawia, że kobiety po takich poważnych przejściach chorobowych jakim jest rak, czują się lepiej, czują się potrzebne i czują ,że są akceptowane!!! Amazonki to siła....brawo MY!!!
Link do Galerii:Wycieczka


Spotkanie wakacyjne Toruńskich AmazonekDnia 08.08.2023 odbyło się jak co roku spotkanie wakacyjne Toruńskich Amazonek w zaprzyjaźnionej restauracji " Lokomotywa ".
Był to czas mile spędzony przy akompaniamencie muzycznym wykonanym przez Pana Piotra. Były także życzenia urodzinowe dla naszej Amazonki - Jubilatki Czesi. Wspólne śpiewanie piosenek i tańce polepszyły samopoczucie i humor Amazonek.
Na spotkanie została zaproszona nasza długoletnia rehabilitantka Antonina, która od wielu lat dba o naszą kondycję psychofizyczną. W restauracji " Lokomotywa " humory dopisywały a rozmowom nie było końca. Amazonki wykazały się "dobrocią serca" dodając swoją cegiełkę na leczenie prawnuczka naszej koleżanki, który jest bardzo chory.
Fajna atmosfera i nastrój zabawy udzieliły się każdej z nas i za każdym razem wpływa na poprawę naszego stanu emocjonalnego a wspólne zdjęcia będą pamiątką wakacyjnego spotkania.


Joanna Jacek
Ola Kubacka-Duńczyk
Link do Galerii:Spotkanie wakacyjne Toruńskich Amazonek


Mobilna strefa zdrowia5-6 sierpnia 2023 w Toruniu Toruńskie Stowarzyszenie Amazonki wystawiło swoje stoisko w Mobilnej Strefie Zdrowia.
Mieszkańcy Torunia jak i przyjezdni mogli korzystać z bezpłatnych badań zdrowotnych, konsultacji medycznych i porad profilaktycznych.
Nasze stoisko propagujące profilaktykę nowotworu piersi cieszyło się dużym zainteresowaniem . Odwiedził nas m.in. ówczesny wiceminister zdrowia Waldemar Kraska oraz dyrektor Kujawsko-Pomorskiego OW NFZ Jan Gessek Wiceminister Waldemar Kraska m.in. powiedział - Jestem lekarzem i doskonale zdaję sobie sprawę, że łatwiej zapobiegać niż leczyć. Każde badanie, które będzie tu dzisiaj wykonane, niesie w sobie nadzieję, że możemy wykryć stadium chorobowe w tym najwcześniejszym okresie - badajmy się!

Nasze Amazonki-Ochotniczki, które przeszkolone są jak przekazywać wiedzę na temat profilaktyki chorób piersi. Z wielkim zaangażowaniem udzielały porad kobietom, jak przeprowadzać samobadanie piersi. Do tego służą nam fantomy piersi, gdzie w sposób namacalny można wyczuć guzy, zgrubienia i niepokojący wygląd piersi. Przez te dwa dni bardzo dużo kobiet młodych i starszych skorzystało z naszych porad. Oczywiście zachęcałyśmy również panów do uczestnictwa w pokazie badania z przekazem, że mężczyźni też chorują na nowotwór gruczołu piersiowego.
Dziękujemy Naszym Ochotniczkom za poświęcony czas w słusznej sprawie!!!
Zmęczone, ale zadowolone z powierzonej nam misji wracałyśmy do domu.


Link do Galerii:Mobilna strefa zdrowia


Warsztaty w Wągrowcu 06/2023Federacja Stowarzyszeń AMAZONKI zorganizowała szkolenia w Wągrowcu dla Liderek Klubów Amazonek w dniach 11 – 15 .06.2023
Nasze Toruńskie Stowarzyszenie Amazonki reprezentowały – Ola Kubacka-Duńczyk i Joanna Jacek. Inaugurację warsztatów rozpoczął zaproszony gość , Minister Zdrowia Adam Niedzielski, który pochwalił się dorobkiem Ministerstwa Zdrowia w dziedzinie leczenia onkologicznego w Polsce. Poruszył również problem badań genetycznych ,ich dofinansowania oraz o zmianie dolnej i górnej granicy wieku jeżeli chodzi o dostęp do badań mammograficznych. Wszystkie osoby z problemami onkologicznymi niecierpliwie czekać będą na spełnienie obietnic ministerstwa zdrowia.
Po przerwie odbyło się Walne Zgromadzenie FSA i zatwierdzenie sprawozdania finansowego za rok 2022.

Następne dni warsztatów dotyczyły tematów:

– jak pozyskiwać darczyńców
– jak tworzyć zbiórkę pieniędzy na stronach internetowych
– jak układać plan działań
– zbiórka pieniędzy do puszek i w sieci
– mobilizowanie i angażowanie członkiń, ochotniczek do aktywności

Warsztaty prowadzone były przez doświadczonych prelegentów ze Stowarzyszenia PISOP (Poradnictwo Informacja Szkolenia Organizacji Pozarządowych)

Bardzo ciekawy był wykład , który przeprowadziła pani prof. nadzw. dr hab. n. med. Maria Litwiniuk - onkolog kliniczny, na temat: „Innowacyjne leczenie raka piersi”.
Drugi wykład poświęcony był tematowi; „Leczenie raka tarczycy”, który przeprowadził prof. dr hab.. n. med. Marek Ruchała – endokrynolog.

Spotkanie liderek z różnych regionów Polski zakończyło się wspólną integracją na świeżym powietrzu przy grillu i muzyce; przy wspólnym stole było podsumowanie warsztatów, dzielenie się wrażeniami i pozyskaną wiedzą , wymiana adresów do kontynuowania znajomości z innymi klubami.
Następny dzień pożegnania i wyjazd.
Podsumowując warsztaty;
Byłyśmy bardzo mile powitane przez przedstawicielki FSA Łucję Werblińską i Lidkę Surfinowicz. Pobyt w miejscu otoczonym zielenią i bliskością jeziora dał wytchnienie po intensywnych warsztatach. Jako nowe liderki spotkanie i wykłady poszerzyły naszą wiedzę i grono znajomych z innych stowarzyszeń.


Joanna Jacek
Ola Kubacka-Duńczyk
Link do Galerii:Warsztaty w Wągrowcu 06/2023


DZIEŃ KOBIET w LOKOMOTYWIEDnia 08.03.2023 r. odbyło się spotkanie Amazonek w restauracji Lokomotywa.
Dzień Kobiet sprzyja spotkaniom we wspólnym gronie. Spotkanie zainaugurowała prezes Toruńskiego Stowarzyszenia Amazonki Ola Kubacka - Duńczyk, życząc Paniom w dniu ich święta i na przyszłość przede wszystkim dużo zdrowia, optymizmu, dbania o swoją kondycję fizyczną i emocjonalną.
Następnie przy kawie i ciastku potoczyły się rozmowy Pań. Na pamiątkę zrobiłyśmy sesję zdjęciową; grupową i w parach.
Atmosfera była miła i przyjazna, było dużo śmiechu i radości.
Integracja doskonale wpłynęła na poprawę samopoczucia kobiet po trudnych przejściach.

Ola Kubacka - Duńczyk
Joanna Jacek
Link do Galerii:DZIEŃ KOBIET w LOKOMOTYWIE


Rehabilitacja ruchowa1. Od 06.03.2023 r. Toruńskie Amazonki rozpoczęły gimnastykę na basenie Copernicus. Zajęcia odbywają się w każdy poniedziałek i prowadzone są przez doświadczonych instruktorów Aqua Fitness.

2. Następną formą rehabilitacji ruchowej dla Amazonek jest gimnastyka ogólnorozwojowa, która odbywa się w poniedziałki w godzinach popołudniowych i jest prowadzona przez fizjoterapeutkę mgr Antoninę Cerkawską, która związana jest z nami od wielu lat i usprawnia naszą kondycję.

3. W dalszym ciągu korzystamy z rehabilitacji w formie masażu, które odbywają się w gabinecie FIZJOMED i są prowadzone przez mgr fizjoterapii Patrycję Łukaszewską. Pani Patrycja jest naszą długoletnią masażystką i profesjonalnie zajmuje się nami, stwarzając miłą i relaksującą atmosferę. Jest wiele potrzebujących Amazonek, które z chęcią korzystają z tej formy rehabilitacji.

4. 15 maja odbyły się pierwsze zajęcia z muzykoterapii, którą poprowadziła nasza koleżanka Amazonka - wolnotariuszka Anna Pankowska. Zajęcia odbywają się co dwa tygodnie, w przemiłej atmosferze. Dzięki tym zajęciom wyciszyłyśmy się i relaksujemy, ponieważ muzyka wpływa na dobry nastrój i poprawę samopoczucia.

5. Do formy rehabilitacji ruchowej zaliczyłyśmy także spacer po zaułkach Torunia, który miał miejsce 17 .05.2023 r. W dniu tym zebrałyśmy się przed Teatrem Horzycy, żeby uczestniczyć w dwugodzinnym spacerze. Przewodnikiem był Pan Marcin Orłowski, który w sposób bardzo ciekawy i obrazowy przybliżał nam tajemnice toruńskich legend. Czas na spacerze upłynął w przemiłej atmosferze pomimo niesprzyjających warunków pogodowych.


Ola Kubacka - Duńczyk
Joanna Jacek
Link do Galerii:Rehabilitacja ruchowa


Amazonki w TVP3 w Bydgoszczy 01.02.2023Każdego dnia kilkadziesiąt kobiet słyszy diagnozę - rak piersi. Jak ważna jest profilaktyka? Gdzie można wykonać badania? Jak poradzić sobie z diagnozą? O tym rozmawiamy w tym programie.
Na zaproszenie telewizji wzięłyśmy udział w programie Wspólna Sprawa (Joanna Jacek i Ola Kubacka- Duńczyk).
Po krótce opowiedziałyśmy o naszych przeżyciach związanych z chorobą, która nas dotknęła - rak.
Każda z nas ma inną historię ale diagnozę taką samą. Choroba zmieniła nasze życie ale też uświadomiła, że doceniać trzeba każdą chwilę. Nauczyła nas dbania o swoje zdrowie i uczuliła na zwracanie uwagi na wszelkie symptomy pogorszenia samopoczucia. Dzielimy się wiedzą na temat choroby nowotworowej piersi szerząc profilaktykę.
Jesteśmy w Stowarzyszeniu Amazonki i dzięki temu łatwiej nam docierać z profilaktyką do szerszego grona.

link do oryginalnego wywiadu


Badania kliniczne w zaawansowanym raku piersi.Badania kliniczne w zaawansowanym raku piersi. Zapraszamy osoby zainteresowane do kontaktu telefonicznego pod numerem telefonu 535 452 713 od poniedziałku do piątku od 9:00 do 16:00 lub napisz e-mail: [email protected] lub odwiedź stronę internetową link do strony internetowej

Link do instagrama


Pobyt rehabilitacyjny Toruńskich Amazonek w Kołobrzegu.Toruńskie Stowarzyszenie Amazonki znalazło się w gronie czterech organizacji pozarządowych z naszego regionu, które otrzymały darowiznę od Fundacji PGE w ramach projektu: „Dzielimy się ciepłem”. Zarząd Fundacji postanowił przyznać darowiznę z przeznaczeniem jej na realizację projektu: "Turnus terapeutyczny dla kobiet po chorobie nowotworowej".
6 grudnia prezes Hanna Marczewska wzięła udział w uroczystości wręczenia symbolicznych czeków, a już 8 stycznia doszło do realizacji projektu, w ramach którego w dniach od 8 do 14 stycznia 2023 r. czternaście amazonek uczestniczyło w wyjeździe do Centrum Rehabilitacji i Odnowy Biologicznej „Gryf”w Kołobrzegu.
Tygodniowy turnus zawierał codzienną rehabilitację w postaci zabiegów fizykalnych takich jak okłady borowinowe, krioterapia, masaż na łóżku leczniczym oraz grupowe ćwiczenia gimnastyczne pod okiem fizjoterapeutki pani Marty, która dostosowała rodzaj ćwiczeń do specyficznych potrzeb amazonek. Każda z uczestniczek skorzystała też z masaży leczniczych przeprowadzonych przez fizjoterapeutę, pana Dariusza, który zaproponował odpowiedni masaż w zależności od indywidualnych potrzeb. Każda z pań otrzymała też instruktaż jak dbać o swoje ciało.
Wolny czas spędzałyśmy bardzo aktywnie, a poczucie humoru, radość, zadowolenie było z nami każdego dnia. Chodziłyśmy na piesze wycieczki zwiedzając miasto, bardzo dużo czasu spędzałyśmy nad morzem wdychając jod.. Były też spotkania integracyjne, "terapia śmiechem" i wieczorki taneczne. Kiedy dzieliłyśmy się wrażeniami i odczuciami, doszłyśmy do wniosku, że taka integracja ma korzystny, a wręcz dobroczynny wpływ na nasz stan emocjonalny i zdrowotny.
Wracałyśmy wesołe, z pełnym przekonaniem, że warto żyć pełnią życia. Wyjazd z całą pewnością poprawił naszą kondycję psychofizyczną, a także wzmocnił wzajemne więzi. Cała grupa amazonek była bardzo zadowolona z wyjazdu.
Serdecznie dziękujemy Fundacji PGE za umożliwienie Toruńskim Amazonkom udziału w tak atrakcyjnym turnusie rehabilitacyjnym.

Joanna J. i Sylwia T.

Link do Galerii:Pobyt rehabilitacyjny Amazonek w Kołobrzegu

Link do strony PGE
2023

Spotkanie wigilijne w Lokomotywie13 grudnia 2022 roku Amazonki zawitały do gościnnej restauracji Lokomotywa, by przy wykwintnie nakrytych stołach, wśród pięknych, świątecznych dekoracji i - przede wszystkim - we wspólnym, przyjacielskim gronie spędzić uroczysty, przedświąteczny wieczór.
Tradycyjnie już spotkanie zaczęłyśmy od odśpiewania naszego hymnu. Ten moment zawsze wywołuje silne wzruszenia i na twarzach koleżanek można było zauważyć, że tak stało się i tym razem. Do słów Hymnu Amazonek nawiązał w swoim wystąpieniu nasz gość, ksiądz Dariusz Iwański, który zaznaczył jak wielkim szacunkiem i podziwem darzy naszą małą społeczność i życzył nam z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia, byśmy szły przez życie z wiarą, że: „Nie ma rzeczy niemożliwych”. Serdeczne, ciepłe, świąteczne życzenia, złożyła nam też nasza droga, niezastąpiona rehabilitantka Antonina.
Świątecznej kolacji towarzyszyły ciche melodie kolęd i serdeczne rozmowy.
A później, każda z obecnych koleżanek miała okazję, by indywidualnie zabrać głos - złożyć życzenia, podzielić się ważnym wspomnieniem lub refleksją związaną z Amazonkami. Pozwoliło nam to jeszcze lepiej się poznać i pogłębić wzajemne relacje.
Wspólnie zaśpiewałyśmy jeszcze kilka kolęd i jak zawsze na zakończenie naszych spotkań, zapozowałyśmy do grupowego zdjęcia, które na zawsze będzie nam przypominało o tym miłym, radosnym i pięknym wieczorze.

Sylwia T.

Link do Galerii:Spotkanie wigilijne
Wybór Zarządu - Toruńskiego Stowarzyszenia " Amazonki "W dniu 12.12.2022 r zebrały się w klubie 33 osoby, które podpisały listę obecności. Prezeska - Hanna Marczewska otworzyła zebranie informując, że jest to ostatnie zebranie w tym roku, w celu utworzenia nowego zarządu. Jeśli go nie będzie z dniem 31.01.2023 Stowarzyszenie przestanie istnieć.
Po długiej naradzie zaczęły zgłaszać się chętne osoby do pracy w Zarządzie.

Nowy skład Zarządu:

Prezes Stowarzyszenia - Ola Kubacka - Duńczyk
W - ce prezes - Barbara Oczachowska
Sekretarz - Joanna Jacek
Skarbnik - Irena Jarząbek

Członkiniami Stowarzyszenia zostają :
Hanna Kowalewska
Barbara Olech
Ewa Munnik

Wybrano skład Komisji Rewizyjnej:
Elżbieta Drożdżewska
Irena Kozicka
Bogumiła Błażejewska


Ola Kubacka - Duńczyk
Joanna Jacek
Forum Fdukacji Zdrowotnej w SierakowieForum Edukacji Zdrowotnej i Akademia dobrych praktyk w Sierakowie
W dniach 7-11 grudnia 2022 r. jak co roku, Federacja Stowarzyszeń Amazonki zorganizowała w Sierakowie Forum Edukacji Zdrowotnej i Akademię Dobrych Praktyk. Program był przebogaty i niezwykle interesujący, zawierał między innymi warsztaty psychologiczne, informacje prawne, wykłady z zakresu najnowszych osiągnięć w dziedzinie onkologii oraz debatę „Onkologia 2023” z udziałem wybitnych gości. Podczas uroczystej kolacji wigilijnej dzieliłyśmy się opłatkiem, a także doświadczeniami, informacjami i wspomnieniami z koleżankami z klubów z całej Polski. Dziękujemy za ten cenny czas.

Link do Galerii:Forum Fdukacji Zdrowotnej w Sierakowie
Darowizna od Fundacji PGEDarowizna od Fundacji PGE
Wspaniała wiadomość! Fundacja PGE „podzieliła się ciepłem” z Toruńskimi Amazonkami, przyznając nam darowiznę w wysokości 10000,00 zł. 6 grudnia odbyło się uroczyste wręczenie symbolicznych czeków dla 4 toruńskich organizacji. W imieniu Toruńskiego Stowarzyszenia Amazonki, czek odebrała prezes Hanna Marczewska. Kwota darowizny przeznaczona zostanie na dofinansowanie turnusu rehabilitacyjnego dla tych Amazonek, które podejmując społeczną pracę w Stowarzyszeniu, niosą pomoc innym kobietom, które dotknęła choroba nowotworowa. Dziękujemy Fundacji PGE za ten hojny dar.
Link do Facebook

Wykład historyczny Marcina OrłowskiegoWykład historyczny Marcina Orłowskiego “Skrytki, schowki, znaleziska w Toruniu”

28 listopada 2022 r. zaprosiłyśmy do klubu Marcina Orłowskiego, który przeprowadził wykład na temat: Toruńskie – i nie tylko - skrytki konspiracyjne Armii Krajowej, Solidarności i innych. Temat skrytek rozpoczął od biblijnego raju,w którym Adam i Ewa popełniwszy grzech pierworodny, ze wstydu schowali się w gąszczu zaroślach.
Informacje o znaleziskach i skrytkach w Toruniu pojawiły się już w 1880 r. w Gazecie Toruńskiej.
Na przestrzeni lat wychodziły na jaw skrywane tajemnice. Ukrywano nie tylko własne bogactwa- biżuterię, monety chroniąc je przed rabunkiem, ale też:
• złote, srebrne wota kościelne, monstrancje,
• broń, amunicję - począwszy od Powstania Styczniowego w 1883 r. i z czasów wojen światowych,
• tajne dokumenty, archiwa, kartoteki, mapy, podręczniki i ulotki AK, listy szpiegów, kolaborantów,
czasopisma konspiracyjne, maszyny do pisania, powielacze, drukarnie. Jedna z podziemnych drukarni zbudowanych w stanie wojennym przekazana została do Muzeum Piśmiennictwa w Grębocinie.
• Były też tajne, ukryte pomieszczenia, w których ukrywano ludzi, w tym Żydów.

Celem tworzenia skrytek i schowków był głównie element walki z zaborcą, potem okupantem i reżimem komunistycznym. Rozmaite miejsca skrytek zadziwiały pomysłowością i sprytem ich twórców. To były nie tylko zakopane pod ziemią, zakonserwowane skrzynie, ale też zmyślne schowki w piwnicach, na strychach, pod podłogami, za podwójnym ściankami, tajnymi przejściami. Pan Marcin, ciekawym opowiadaniem ilustrowanym fotosami, przybliżył nam tajemnice dawnego i już współczesnego Torunia, ujawniając autentyczne adresy skrytek i znalezisk, często dokonanych przypadkowo podczas rozbiórek i remontów.
To interesujące spotkanie odbyło się w atmosferze ogromnego zaciekawienia. Odsłoniło nam część tajemnic Torunia. A ile ich jeszcze pozostało do odkrycia ?

Inka Jarząbek

Link do Galerii:Spotkanie historyczne z Marcinem Orłowskim.
Wizyta w szklarniach UMKW czwartkowe popołudnie 17 listopada 2022 r. udałyśmy się grupą koleżanek na Bielany, gdzie w okolicach pętli tramwajowej usytuowane są szklarnie należące do Wydziału Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych UMK w Toruniu. Gościł nas dr Dariusz Kamiński z Katedry Geobotaniki i Planowania Krajobrazu, który oprowadzając nas po szklarniach, nazywał kolejne rośliny, przedstawiał ich właściwości, cechy, upodobania klimatyczne. Słuchając ciekawych komentarzy dra Dariusza, znalazłyśmy odniesienie do niedawno prezentowanych w klubie tematów „dzikiej kuchni”, w której wykorzystuje się specyficzne właściwości poszczególnych roślin i ziół w kuchni, medycynie naturalnej i kosmetyce.
Niektóre gatunki roślin poznawałyśmy bez trudu, to były: pachnąca pelargonia, geranium, aloes, grubosz o różnych kolorach, znany jako drzewko szczęścia, paprotki, w tym paprotka zwana włosami Wenery- Marsylia, posiadająca ciekawe listki, jak 4-listna koniczynka. Ale im dalej szłyśmy, tym roślinność była coraz bardziej egzotyczna . Zadziwiały nas zapachy, intrygowały smaki, zaskakiwała budowa i właściwości, m. in.:
· słodkie liście artelioru, podobno słodsze od miodu,
· pikantna komarzyca, używana jako przyprawa do mięs, jak oregano
· żyworódka- stosowana do sałatek, leczenia jelit, usuwająca przypadłości skórne.
Jedna z obecnych koleżanek wyleczyla się tym ziołem, gdyż nie pomagały drogie leki przepisane przez dermatologa,
· granat- działa przeciwwirusowo i na potencję,
· znieczulnik- posiada roślinny botoks, leczący też ból zębów, stosowany przez Indian,
· szczawik bulwiasty- jadano jego różnokolorowe bulwy jak ziemniaki, podobnie jak yalur,,
· mandragora- o właściwościach psychotropowych,
· niecierpek różowy- ekstrakt zawiera substancje antynowotworowe, leczy białaczkę.
Zafascynowały nas roślinki pułapkowe, które swoimi czułkami - kwiatami wabiły i chwytały owady w celu wchłonięcia i skonsumowania- muchołówka, bądź zapylenia, a potem wypuszczenia- kokornak wielkolistny.
Spacerując pomiędzy roślinami podziwiałyśmy bogate zbiory wszelakich sukulentów, niespotykanych odmian, kolorów, rozmiarów kaktusy, dorodne kloniki eukaliptusy, asparagusy, wilczomlecze, egzotyczne palmy, ozdobne dzbaneczniki, bugenwille o pięknych kwiatach, storczyki jeszcze w zielonych pączkach, cebulę morską, wyniosłą strelicję, nieśpik japoński wydający oprócz kwiatów, owoce. Po raz pierwszy zobaczyłyśmy krzew czarnego pieprzu, znanego nam dotąd tylko z torebek tej pikantnej przyprawy. Zaskoczyły nas piękne tykwy- krewniaczki dyni, mogące służyć jako naczynia,czy też do ozdoby. Dzięki odwiedzeniu szklarni miałyśmy możliwość poznania roślinności, która w naturze występuje w różnych obszarach i egzotycznych zakątkach świata: w Chinach, Brazylii, Ameryce Płd, Afryce Boliwii, Peru, Wyspach Bahama, Mauritius, Gwadelupy, na Karaibach, a nawet w Australii. Postanowiłyśmy jeszcze raz tutaj zawitać, może na wiosnę?

Inka Jarząbek

Link do Galerii:Wizyta w szklarniach UMK
Jesienny pobyt Amazonek w ZakopanemW Zakopanem

Jak co roku od kilku lat, 01 października 2022 r. po Ogólnopolskiej Pielgrzymce Amazonek do Częstochowy, 17 Toruńskich Amazonek pojechało do naszego ukochanego Zakopanego. Gościłyśmy po raz trzeci w Hotelu "Patria" położonego blisko Krupówek. Kierownictwo przywitało nas obiadokolacją i różnymi smakołykami przy elegancko nakrytym stole. Obsługa tu jest znakomita i jedzenie pyszne. W drugim dniu pobytu, ze względu na pogodę w kratkę, miałyśmy czas dla siebie. Niektóre z nas poszły na mszę św. inne zaś na spacerek po Krupówkach, kawę itp. Po południu grupą poszłyśmy do kina na seans "Johnny" o księdzu Janie Kaczkowskim, który był założycielem hospicjum w Pucku i sam walczył z chorobą nowotworową. Po obiadokolacji poszłyśmy posłuchać góralskiej kapeli. W trzecim dniu pobytu wybrałyśmy się do Żabiego Dworu na przepyszne smażone rydze. To już nasza tradycja. Po kolacji koleżanka Ania przygotowała dla nas wieczór relaksacji i ćwiczeń. Było dużo śmiechu i radości. Każda z nas opowiadała krótko o sobie, abyśmy mogły lepiej się poznać. Czwarty dzień, to wyjazd na Słowację do Jaskini Bielańskiej. Do jaskini szłyśmy ścieżką dydaktyczną około 1km, na wysokość 890m. Podczas zwiedzania podziwiałyśmy wodospady, stawy, stalagmity. Byłyśmy też w Sali Muzycznej gdzie słuchałyśmy koncertu odtwarzanej muzyki klasycznej. Następnie pojechałyśmy nad Jezioro Szczyrbskie w Tatrach Wysokich. Widok przepiękny. Na drewnianym mostku mogłyśmy przypatrywać się pięknej panoramie Tatr. W piątym dniu wybrałyśmy się na całodzienną wycieczkę nad Morskie Oko. Ruszałyśmy z Palenicy Białczańskiej. Jedne szlakiem pieszo, inne konnymi wozami. Pogoda nam dopisała. Widoki zapierały dech w piersiach. Dla takich chwil warto żyć. Przy schronisku PTTK, przy kawie i ciachu podziwiałyśmy Jezioro i roztaczające się ponad nim góry. Przepiękne miejsce. Po drodze spotkałyśmy dorodnego łosia. W następnym dniu pobytu, całą grupą wjechałyśmy kolejką na Gubałówkę. Pogoda również dopisała. Podziwiałyśmy z tarasu Zakopane i tatry ośnieżone na szczytach. Wieczorem 8 osób pojechało do Teatru Witkacego na spektakl Mrożka "Rzeźnia", który dotyka spraw miejsca sztuki w świecie współczesnym. Byłyśmy zauroczone sztuką i grą występujących aktorów. W siódmym dniu rozdzieliłyśmy się i w podgrupach spędziłyśmy czas wolny. Jedne z nas wybrały się na Kalatówki, niektóre na zakupy, a jeszcze inne pospacerować po Krupówkach. W sobotę 8-go października żegnałyśmy ze smutkiem nasze ukochane Zakopane. Na pocieszenie była niespodzianka. Po drodze do domu odwiedziłyśmy przepiękny Kraków. Byłyśmy na pięknym Rynku Głównym, Bulwarach Wiślanych i obok Wawelu ze względu na ograniczenie czasowe. Byłyśmy zobaczyć też słynną "Piwnicę Pod Baranami". Pełne wrażeń do Torunia wróciłyśmy szczęśliwe i zadowolone z wyjazdu. Do następnego razu może za rok...?

Emilia Skora

Link do Galerii:W Zakopanem
XXV Pielgrzymka Amazonek na Jasną Górę1 października 2022 r. na Błoniach Jasnogórskich zebrały się Amazonki z całej Polski, by uczestniczyć we Mszy św. odprawionej w ich intencji z okazji XXV Jubileuszowej Pielgrzymki kobiet po chorobie nowotworowej piersi. Wśród zgromadzonych było 28 koleżanek z naszego Klubu. Motto tegorocznej pielgrzymki: „Matko, prosimy Cię o pokój”.

Link do Galerii:XXV Pielgrzymka Amazonek na Jasną Górę
Dzikie rośliny w naszej kuchniDo naszego klubu zaprosiłyśmy dr hab. Agnieszkę Piernik z Katedry Geobotaniki i Planowania krajobrazu UMK w Toruniu. Pani Agnieszka w formie warsztatów zaprezentowała nam ciekawy temat - jak można wykorzystać pospolite zioła i roślinki, których pełno wokół nas, a które często traktujemy jako bezużyteczne chwasty. Inspiracją dla tego tematu stała się książka Łukasza Łuczaja „Dzika kuchnia”, którą pani Agnieszka polecała na praktyczny upominek mikołajkowo - gwiazdkowy. Następnie kolejno omówiła cechy i właściwości: mniszka pospolitego, tzw mlecza, szyszek chmielu, słoneczniczka bulwiastego, bluszczyka kurdybanka, wiesiołka, gwiazdnicy i wrotycza. Okazuje się, że z powodzeniem można je wykorzystać tak w kuchni, jak i ziołolecznictwie, bądz jako dodatki smakowe- na surowo, na napary, syropy, olejki, nalewki, w domowej kosmetyce. Zioła te mają działanie przeciwzapalne, aseptyczne, przeciwbólowe antybakteryjne, moczopędne, a nawet antyrakowe. Wspomagają leczenie astmy, cukrzycy, reumatoidalnego zapalenia stawów, kamicy nerkowej.
Urozmaiceniem wykładu stały się przyrządzone przez panią Agnieszkę potrawy- sałatki i rosół, które mogłyśmy smakować i ocenić ich walory. Bezapelacyjnym hitem programu było smażenie jajecznicy okraszonej rozgwiezdnicą. Pycha! Osoby zainteresowane tematem mogły rozwiązać i wypełnić krzyżówkę, a nagrodą był zbiór przepisów na wybrane ziołowe potrawy.

Inka Jarząbek

Link do Galerii:Dzikie rośliny w naszej kuchni
Wycieczka Amazonek do TrójmiastaW dniach 2-3 września 2022 r. Toruńskie Amazonki wybrały się na wycieczkę do Trójmiasta. Zwiedzanie rozpoczęłyśmy od Muzeum Bursztynu, gdzie zachwyt wzbudzały wielkie naturalne bryły i inkluzje oraz gotowe już wyroby. Piątkowy wieczór spędziłyśmy w teatrze Muzycznym w Gdyni na spektaklu „Something Rotten”. To przezabawna komedia musicalowa z humorystycznymi tekstami, wpadającymi w ucho melodiami i przepięknymi kostiumami. Z kolei następnego dnia towarzyszył nam nastrój powagi i zadumy nad trudną historią Polski ostatnich 40 lat, zwiedzałyśmy bowiem Europejskie Centrum Solidarności. Byłyśmy poruszone przejmującymi prezentacjami, historycznymi zdjęciami, dokumentami i filmami na temat wydarzeń historycznych, które przecież pamiętamy, bo działy się za naszego życia. Sobotnie popołudnie to już czas na spacery po Gdańskim Starym Mieście oraz pobyt w klimatycznych gdańskich knajpkach. Długo będziemy wspominać tę wspaniałą wycieczkę.

Sylwia T.

Link do Galerii:Wycieczka Amazonek do Trójmiasta
Szkolenie Ochotniczek II stopnia w ŁodziW dniach 18.08 - 21.08.2022r odbyło się szkolenie Ochotniczek II stopnia w Łodzi realizowane w ramach projektu "Personalizacja działań klubów Amazonek" finansowany ze środków PFRON. W szkoleniu uczestniczyły nasze Amazonki Hanna Marczewska, Krystyna Szczech i Emilia Skora. Wykłady prowadzili psycholog Katarzyna Cieślak i seksuolog Piotr Wyrwicki. W dniu przyjazdu w Hotelu czekały na nas Amazonki z Łódzkiego Stowarzyszenia, które zaopiekowały się nami i zapoznały z planem szkolenia. Wykłady były ciekawe i przeplatane scenkami z naszym udziałem, w jaki sposób udzielać wsparcia w szpitalach koleżankom, które przeszły operację piersi z powodu wykrycia raka. Były łzy wzruszenia i śmiech. Na zakończenie szkolenia otrzymałyśmy certyfikaty ukończenia szkolenia. Przy rozdaniu certyfikatów były przedstawicielki Stowarzyszenia Łódzki Klub Amazonek z Prezes Ewą Maciejewską. Każda uczestniczka otrzymała drobne upominki od Łódzkich Amazonek. Po części oficjalnej zostałyśmy zaproszone przez kol. Ewę Maciejewską do zwiedzania Łodzi. Byłyśmy w Zaczarowanym lustrzanym podwórku "Pasaż Róży" na ul. Piotrowskiej, na ul Więckowskiego "Narodziny Dnia" oraz na zrewitalizowanej ul. Włókienniczej. Po zwiedzaniu całą grupą poszłyśmy na kawkę i małe co nieco do jednego z ogródków restauracji. Dziękujemy Łódzkim Amazonkom za serdeczność i troskę. Z koleżankami, które uczestniczyły w szkoleniu wymieniłyśmy się telefonami, by móc wzajemnie się wspierać i wymieniać doświadczeniami.

Emilia S.

Link do Galerii:Szkolenie Ochotniczek II stopnia w Łodzi
Szkolenie Liderek w WągrowcuW dniach 11-15 sierpnia 2022 r. w ośrodku „Wielspin” w Wągrowcu odbyło się Szkolenie Liderek, zorganizowane przez Federacje Stowarzyszeń Amazonki. Z naszego Klubu wzięły w nim udział Hania M. i Sylwia T. Tematem wiodącym szkolenia była współpraca z mediami. Podczas zajęć przebiegających w formie warsztatów, dowiedziałyśmy się między innymi na co należy zwrócić uwagę w kontaktach z mediami, w zależności od tego, do kogo kierujemy nasz przekaz i od tego w jakiego rodzaju środkach przekazu będzie on umieszczony. Miałyśmy okazję przećwiczyć udzielanie wypowiedzi do prasy, radia telewizji itp oraz stworzyć w grupach własne spoty reklamowe. Drugi dzień poświęcony był mediom społecznościowym. Nauczyłyśmy się korzystać z programów graficznych, z których można skorzystać w celu uatrakcyjnienia naszych stron na Facebooku, czy Instagramie. Interesujący był też wykład na temat zagrożeń, z którymi możemy spotkać się nierozważnie korzystając z mediów społecznościowych i bez zastanowienia udostępniając informacje na własny temat. Zdobytą na zajęciach wiedzę wykorzystamy na pewno.
A po edukacji przyszedł czas na relaks i integrację. W ciepłe, sierpniowe wieczory, nad pięknym jeziorem, przy pysznym grillu bawiłyśmy się, rozmawiałyśmy, a nawet tańcowałyśmy. Było więc przyjemnie i pożytecznie.

Sylwia Tajchman

Link do Galerii:Szkolenie Liderek w Wągrowcu
Sierpniowe spotkanie integracyjneW tym roku tradycyjne sierpniowe spotkanie integracyjne połączyłyśmy z symbolicznymi obchodami 30- lecia istnienia Amazonek w Toruniu. Do Restauracji "Lokomotywa" zaprosiłyśmy 3 byłe liderki :
Elżbietę, Zosię i Bożenę, które uhonorowałyśmy dyplomami uznania za społeczną pracę na rzecz naszego środowiska. Wręczaniu im pięknych bukietów kwiatów towarzyszyło chóralne 100 lat i motto : " Wartość człowieka określa nie to ile posiada, lecz to, ile czyni dla innych". Koleżanki podziękowały też kwiatami obecnemu Zarządowi Stowarzyszenia.
Głównym akcentem spotkania był okazały, pyszny tort wykonany przez Projekt-Tort z płonącymi racami i okolicznościowym napisem "Amazonki - 30 lat". Lampka szampana, ciasto, napoje, lody wzbogaciły nasze spotkanie. Były oczywiście tańce wszelkich konfiguracji przy muzyce niezawodnego Pana Zbyszka Mączki. Jak zwykle w naszym gronie czułyśmy się swobodnie, ciesząc się swoim towarzystwem oraz tą szczególną amazońską wspólnotą i więzią.
Zabawnym momentem było grupowanie się kolejno do wspólnych zdjęć - od najstarszych stażem poprzez 20+, 10+ oraz młodszych Amazonek. Nasze wspólne zdjęcie będzie pamiątką tego spotkania dla każdej z nas.

Inka Jarząbek

Link do Galerii:Sierpniowe spotkanie integracyjne
Spotkanie z OnkoLABS20 czerwca 2022 roku odwiedziły nas panie z Onko LABS, by przybliżyć nam tematykę związaną z prawidłową pielęgnacją skóry. Podczas spotkania miałyśmy możliwość porozmawiać z kosmetologiem o tym, jak dbać o twarz i ciało, a także sprawdzić kondycję naszej skóry za pomocą specjalistycznej kamery. Nasi goście przedstawili własną markę kosmetyków, zapoznając nas z ich właściwościami. Miałyśmy okazję podyskutować o pielęgnacji domowej oraz uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytania, zwłaszcza z zakresu prawidłowej pielęgnacji skóry uszkodzonej i osłabionej na skutek zabiegów radioterapii, który to problem dotyka wielu z nas. Oprócz ciekawych informacji i praktycznych porad, otrzymałyśmy próbki firmowych kosmetyków.

Link do Galerii:Spotkanie z OnkoLABS
Walne Zebranie członkiń Toruńskiego Stowarzyszenia AMAZONKIDnia 13 czerwca 2022r. Odbyło się Walne Zebranie członkiń Toruńskiego Stowarzyszenia AMAZONKI, w którym udział wzięło 39 osób. Przewodnicząca zebrania, prezeska Stowarzyszenia - Hanna Marczewska, po przywitaniu zebranych i stwierdzeniu kworum, przedstawiła obecnym plan zebrania. Małgorzata Pociżnicka - członek Zarządu, odczytała treść sprawozdania merytorycznego z działalności Stowarzyszenia w 2021 roku.
Następnie Sylwia Tajchman - wiceprezeska, przedstawiła sprawozdanie finansowe z działalności Stowarzyszenia w roku 2021. W sposób czytelny i zrozumiały omawiała, rozpisując na tablicy, przychody i rozchody Stowarzyszenia, poszerzając dodatkowymi wyjaśnieniami ciekawsze wątki. Zebrane Amazonki do przedstawionych sprawozdań nie wniosły żadnych zapytań i uwag, jak również nie wszczęto dyskusji.
Podwójne głosowanie za przyjęciem sprawozdania merytorycznego i finansowego odbyło się przy 100 % akceptacji, bez zastrzeżeń i wstrzymań i zaowocowało podjęciem uchwał nr 1 i 2. Nie wysunięto wolnych wniosków i nie dyskutowano w przedmiotowym temacie.
Zebranie zostało zakończone.

Protokółowała: Irena Jarząbek - skarbnik


Linki do Sprawozdania:
1. Sprawozdanie merytoryczne z działalności Toruńskiego Stowarzyszenia Amazonki za 2021 rok.
2. Sprawozdanie do Narodowego Instytutu Wolności za 2021 rok.
3. Bilans i Rachunek zysków i strat za 2021 rok.
Grzybowo po raz drugiNo i spełniło się – powróciłyśmy. 24 kwietnia 2022 r. na zaproszenie Marii Najdowskiej, ponownie przyjechałyśmy do Grzybowa, by przez 6 dni cieszyć się wspaniałym, nadmorskim klimatem, dogodnym zakwaterowaniem, świetnymi, urozmaiconymi posiłkami.
Pogoda zdecydowanie poprawiła się, więc ten wyjątkowy czas spędzałyśmy na długich spacerach rozległą plażą ( niektórym z nas udawało się dotrzeć do Kołobrzegu i zawracać), opalaniu. Wszystkie z zadowoleniem korzystałyśmy z proponowanych nam różnorodnych zabiegów, między innymi z masaży na łóżku wodnym i z ćwiczeń na sprzęcie fittness. Wiele z nas skorzystało też z zabiegów rehabilitacyjnych, masaży oraz kąpieli w jacuzzi i z sauny. Urozmaiceniem pobytu była kolejna prezentacja produktów firmy Amoena, między innymi specjalistycznej bielizny i strojów kąpielowych .
Zaciekawiła nas bardzo prelekcja właścicieli Staropolskiej Miodziarni ze Świeszewa, połączona z degustacją i sprzedażą różnych rodzajów miodów. Państwo Chabowscy okazali się być prawdziwymi pasjonatami i znawcami pszczelarskiej sztuki.
Bardzo ważnym elementem naszego pobytu w Sjeście był czas przeznaczony na warsztaty z zakresu tworzenia makram, który zaowocował stworzeniem eterycznych aniołów ze sznurków . W świat tej sztuki wprowadziła nas instruktorka Barbara z Podlasia.
Integrację wzbogaciłyśmy pieczeniem kiełbasek przy ognisku oraz pląsami w dyskotekowych rytmach, połączonymi z obchodami urodzin dwóch koleżanek – Basi i Eli. Na zakończenie pobytu podziękowałyśmy Marii za serdeczne przyjęcie, stworzenie nam przyjaznej atmosfery, życzliwy uśmiech, dzięki czemu czułyśmy się zaopiekowane i potraktowane jak oczekiwani goście.
Wręczając Marii toruńskie, piernikowe słodkości, wyraziłyśmy swoją wdzięczność i zadowolenie z pobytu w urokliwym Grzybowie. Niespodziewanie w dzień wyjazdu Maria zaskoczyła nas słodkim poczęstunkiem fundując wspaniały, śmietankowo-truskawkowy tort. Ujęte życzliwą gościnnością wracałyśmy z przeświadczeniem, że tutaj warto powracać.
Inka J.

Link do Galerii:Wyjazd do Grzybowa


Walne Zebranie członkiń Toruńskiego Stowarzyszenia AMAZONKIDnia 13 czerwca 2022r. Odbyło się Walne Zebranie członkiń Toruńskiego Stowarzyszenia AMAZONKI. Przewodnicząca zebrania, prezeska Stowarzyszenia- Hanna Marczewska, po przywitaniu zebranych i regulaminowym odczekaniu w celu uzyskania kworum, przedstawiła 39 obecnym plan zebrania.
Małgorzata Pociżnicka - członek Zarządu, odczytała treść sprawozdania merytorycznego z działalności stowarzyszenia w 2021 roku. Zebrane oklaskami podziękowały Zarządowi w momencie czytania informacji dotyczącej organizacji paczek z kosmetykami. Z kolei Sylwia Tajchman - wiceprezeska ,przedstawiła sprawozdanie finansowe z działalności Stowarzyszenia w roku 2021. W sposób czytelny i zrozumiały omawiała, rozpisując na tablicy, przychody i rozchody Stowarzyszenia, poszerzając dodatkowymi wyjaśnieniami ciekawsze wątki.
Zebrane Amazonki do przedstawionych sprawozdań nie wniosły żadnych zapytań i uwag, jak również nie wszczęto dyskusji. Natomiast pojedyncze głosy w głośnych rozmowach oceniły działalność zarządu na 10 punktów.
Podwójne głosowanie za przyjęciem sprawozdania merytorycznego i finansowego odbyło się przy 100 % akceptacji, bez zastrzeżeń i wstrzymań i zaowocowało podjęciem uchwał nr 1 i 2. Nie wysunięto wolnych wniosków i nie dyskutowano w przedmiotowym temacie. Zebranie zostało zakończone.

Protokółowała
Irena Jarząbek - skarbnikSzkolenie z pierwszej pomocyDo klubu Amazonek zaprosiłyśmy ratownika medycznego Michała Janowskiego, który przybliżył nam zagadnienia związane z udzielaniem pierwszej pomocy. Z uwagi na obszerność tematu zajęcia podzieliłyśmy na spotkania w dniach 6 grudnia 21 r. i 7 marca 22 r.
Poruszane tematy dotyczyły: zawartości apteczki domowej i samochodowej, postępowania w przypadkach rozmaitych urazów, zadławień, ran, sposobów i techniki zakładania opatrunków, techniki unieruchomień uszkodzonych kończyn, ułożeń ciała, użycia folii ochronnej. Pan Michał zwrócił uwagę na duże znaczenie rozmowy - wywiadu z poszkodowanym w czasie oczekiwania na przyjazd karetki i przekazanie potem ważnych informacji ratownikom.
Szczególną uwagę poświęcono czynnościom reanimacyjnym, które mają ogromne znaczenie w chwilach, gdy liczą się minuty dla ratowania życia. Omówione zostały zasady i technika sztucznego oddychania-masażu serca, sposób użycia defibrylatora. Dowiedziałyśmy się, że obecnie defibrylatory są ogólnodostępne w razie nagłej potrzeby w miejscach skupisk ludzi, np w galeriach handlowych- już wiemy,j ak się nimi posłużyć. Wszystkie chętne koleżanki, pod fachowym okiem ratownika mogły praktycznie przećwiczyć na fantomie masaż klatki piersiowej.
Wzbogacone o wiedzę przekazaną przez pana Michała,urozmaiconą opowiedzianymi przez niego przypadkami z życia, poczułyśmy się pewniej w tym temacie, jednakże każda z nas w duchu z pewnością myślała o tym, by nie było nam dane uczestniczyć w ekstremalnych zdarzeniach.

Inka J.

Link do Galerii:Szkolenie z pierwszej pomocy.


Spotkanie kolędoweKolejny rok naszej działalności rozpoczęłyśmy od spotkania kolędowego w Klubie 31 stycznia 2022 roku. Zaproszony przez nas ksiądz Darek z Kościoła Garnizonowego w Toruniu pobłogosławił nas na cały rok dodając otuchy na każdy nadchodzący dzień. Później, w bardzo miłej atmosferze, przy pysznych słodkościach i kawie, rozpoczęły się kameralne, pełne wzruszeń rozmowy. Poruszałyśmy tematy dotyczące siły wewnętrznej, niezbędnej do pokonywania trudności dnia codziennego. Ksiądz Darek podzielił się z nami swoimi osobistymi, często niełatwymi doświadczeniami. Opowiedział też o swoim pobycie w wielu miejscach na świecie, a sposób przekazywania był tak malowniczy, że oczami wyobraźni byłyśmy tam razem z nim. My z kolei miałyśmy okazję opowiedzieć o własnych przejściach związanych, między innymi z chorobą nowotworową. Jak to bywa w życiu - historie smutne i trudne przeplatają się z momentami zabawnymi, a wręcz humorystycznymi. Chcemy wierzyć, że chwile słabości już za nami, a teraz czerpiemy radość z bycia razem, wspólnej aktywności, wyjazdów, ćwiczeń i działań na rzecz innych. Czas upłynął nam bardzo szybko, a spotkanie było tak miłe, że zapragnęłyśmy z księdzem Darkiem spotykać się częściej. Już planujemy spotkanie w plenerze, gdy tylko nadejdą ciepłe dni.

Małgosia P. Link do Galerii:Spotkanie kolędowe.

2022

Wigilia Toruńskich AmazonekPo rocznej przerwie spowodowanej zakazami pandemii, 14 grudnia 21 r. spotkałysmy się na uroczystej Wigilii Amazonek. Do sali ieszczańskiej „U Gołębiewskich” przybyli zaproszeni goście: wiceprezydent Torunia Zbigniew Fiderewicz, dyrektor szkoły gdzie mamy siedzibę - Zbigniew Matuszewicz, kapelan Dariusz Iwański, rehabilitantka Antonina Cerkaska.
Część oficjalną zgromadzenia rozpoczęłyśmy tradycyjnie odśpiewaniem hymnu Amazonek. Trzymając się za ręce, w ten szczególny czas, ze wzruszeniem śpiewałyśmy kolejne zwrotki, czując wzajemną jedność i więź. Nie zabrakło symbolicznego opłatka, chociaż zrezygnowałyśmy z przytulań i całusów.
W kolejnych przemówieniach i wystąpieniach dominowały serdeczne życzenia zdrowia, pomyślności dla nas, naszych bliskich i rodzin.
W nastrój refleksji wprowadził zebranych wiceprezydent Fiderewicz, który ponad 20 lat wspiera i towarzyszy Amazonkom- ze wzruszeniem wspominał miniony czas, dawne wigilie, tamte spotkania. Realacje uzupełniała Elżbieta, założycielka klubu Amazonek,co było zwłaszcza dla młodszych stażem koleżanek, ciekawą historią.
Goście otrzymali prezenty w postaci ręcznie wykonanych przez Elę mikołajów, natomiast smaczne, tradycyjne potrawy wigilijne: barszczyk, ryby w kilku wersjach, pierogi,sałatki i ciasta, z powodzeniem rekompensowały ich brak reszcie koleżanek, Spotkanie upamiętniłyśmy wspólnym zbiorowym zdjęciem, a dopełnieniem wieczoru były oczywiście kolędy. Śpiewałyśmy je z radością, optymizmem i nadzieją, by nadchodzący Nowy Rok był lepszy i pomyślniejszy od mijającego, aby nie zabrakło nam zdrowia i sił w kolejnych jego dniach.

Inka Jarząbek

Link do Galerii:Wigilia Toruńskich Amazonek


Wspominki

Wspominki, wspominki....

W jesienne popołudnie, w dniu 8 listopada umówiłyśmy się w klubie na wspominkowe spotkanie. Koleżanki Basia i Grażyna na tę okazję upiekły ciast - pyszny jabłecznik i aromatyczny murzynek smakowały wybornie. Ela, posiadająca najbogatsze archiwum zdjęć, przygotowała prezentację multimedialną. Począwszy od minionej dekady, poprzez późniejsze lata, miałyśmy okazję wspólnie przypomnieć sobie minione wydarzenia: świąteczne wigilie, sierpniowe spotkania, sportowe spartakiady w Olsztynie i Ciechocinku, wyjazdy integracyjne, jubileusze, które często były opatrzone komentarzami i dopowiedzeniami uczestniczek zdarzeń. Ze wzruszeniem oglądałyśmy siebie w ówczesnych, młodszych wersjach... wesołe pląsy i tany, uśmiechy, wspólnie spędzany czas. Widać było więzi, wzajemną sympatię i zgranie koleżanek, także i tych, których dzisiaj już nie ma z nami - ot ... życie.

Spieszmy się, spieszmy się kochać....

Inka Jarząbek Link do Galerii:Wspominki

Amazonki na tatrzańskich szlakach.

Po opuszczeniu Częstochowy część z nas – w tym roku było to 25 Amazonek, udała się do Zakopanego, by spędzić tydzień na tatrzańskich szlakach. Już po raz drugi zamieszkałyśmy w hotelu Patria, doceniając miłą obsługę, wygodne pokoje, smaczne posiłki i rewelacyjne usytuowanie obiektu - tuż pod reglami. Już pierwszego dnia po przyjeździe zdobyłyśmy pierwszy szczyt – Gubałówkę. Wycieczka zaplanowana została tak, by wszystkie uczestniczki mogły podziwiać panoramę Zakopanego z jej szczytu, a więc te z nas, które nie czuły się na siłach pokonać szlaku pieszo, skorzystały z kolejki linowej. Dzięki pięknej, słonecznej pogodzie widoki były przepiękne, co od razu zachęciło nas do planowania dalszych wędrówek.
Na drugi dzień jednak, nie zawsze wystarczająco przygotowane do intensywnego wysiłku mięśnie, dały o sobie znać. By je zregenerować oraz zrelaksować się i wypocząć, udałyśmy się na basen i termy Bania do Białki Tatrańskiej. To był dobry plan, gdyż, co okazało się później, był to jedyny deszczowy dzień podczas całego pobytu, dobrze więc było spędzić go pod dachem.
Następnego dnia wypoczęte i zrelaksowane mogłyśmy wyruszyć na kolejną wyprawę. Tym razem był to Kasprowy Wierch, na który wszystkie wjechałyśmy kolejką linową. Na szczycie solidnie wialo, wiatr zrywał czapki z głów, a ciemne chmury momentami wyglądały naprawdę groźnie. Pomimo to osiem śmiałych Amazonek zdecydowało się w drogę powrotną ruszyć pieszo czerwonym szlakiem do Przełęczy pod Kopą Kondracką, a potem Doliną Kondratową aż do Zakopanego. To było dla nas nie lada wyzwanie, gdyż szlak jest miejscami dość stromy, wymaga pokonania kilku mniejszych szczytów, momentami nawet trzeba korzystać z klamr, a wiejący cały czas halny nie ułatwiał nam zadania. Tym większa radość, satysfakcja i duma były na dole.
Kolejnego dnia odbyłyśmy cudowny spacer na Rusinową Polanę. Droga na nią wiedzie szlakiem malowniczym i niezbyt forsownym, więc na tę wycieczkę zdecydowałyśmy się wszystkie. Z Rusinowej jedna grupa zeszła od razu do Sanktuarium Wiktorówki, a druga zdążyła jeszcze po drodze wejść na Gęsią Szyję. Plotki głoszą, że w drodze na samą górę należy pokonać 1180 schodów. Być może... Nie zajmowałyśmy się liczeniem, tylko pdziwianiem rewelacyjnej panoramy Tatr Wysokich. Czwartek to dzień jarmarku w Nowym Targu, dlatego część koleżanek zapragnęła tam pojechać i zobaczyć największy plac targowy w Małopolsce, na którym kupić można dosłownie wszystko w przystępnych cenach, z czego nie omieszkały skorzystać. Druga grupa pozostała w Zakopanem i spacerowała Ścieżką Pod Reglami, by dojść do ulicy Strążyskiej i odwiedzić słynną karczmę "Żabi Dwór", której nazwę nadał, goszcząc tam pewnego dnia, sam Józef Piłsudski. Ale to już zupełnie inna historia...
Piątek był już ostatnim dniem naszego zakopiańskiego pobytu. Początkowo planowałyśmy pobiegać trochę po Krupówkach, zrobić ostatnie zakupy, posiedzieć w klimatycznych knajpkach przy góralskiej muzyce. Ale pogoda była tego dnia tak piękna, a góry tak kuszące, że trudno było w nie nie pójść. "Skoczyłyśmy" więc szybciutko zdobyć jeszcze jeden szczyt. Czasu na zakupy było trochę mniej, ale za to Tatry pożegnałyśmy na Nosalu lub spacerując Doliną Kościeliską aż nad Smreczyński Staw. Cały tydzień minął bardzo szybko. Był pełen atrakcji, cudownych wypraw, niezwykłych wrażeń i wspaniałych tatrzańskich widoków, których nie zapomnimy nigdy.

Wspomnieniami podzieliła się Sylwia T.

Link do Galerii: Amazonki na tatrzańskich szlakach..XXIV Ogólnopolska Pielgrzymka Jasną Górę


W sobotę 2 października na Jasną Górę przybyły uczestniczki (oraz uczestnicy) 24. Pielgrzymki Kobiet po Chorobie Nowotworowej Piersi, która w tym roku odbywała się pod hasłem „Do Maryi ze świętym Józefem”. Punktem kulminacyjnym pielgrzymki jak zwykle była Msza św w intencji wszystkich Amazonek, którą celebrował ksiądz biskup Antoni Długosz. W pielgrzymce uczestniczyło kilka tysięcy osób, w tym grupa z Torunia, licząca w tym roku 28 osób.
Link do Galerii: Pielgrzymka na Jasną Górę.
Plenery w WągrowcuWyjazd plenerowy do Wągrowca organizowany przez Federację Stowarzyszeń „Amazonki”.

W projekcie ARTYSTYCZNY ŚWIAT AMAZONEK, który odbył się w dniach 19-24. 09. 2021 r. w Wągrowcu, z klubu toruńskiego brały udział trzy koleżanki – Ania, Basia i Ela. Tegorocznym mottem przewodnim prac wykonywanych podczas pleneru było hasło: „Amazonki – pełnia kobiecości”. W ramach pleneru były prowadzone cztery warsztaty: decupage, florystyka, malarstwo i wyrób biżuterii. Dwie koleżanki brały udział w warsztacie decupage, a jedna w warsztacie – wyrób biżuterii. Jak co roku w plenerze brały udział Amazonki z całej Polski. Udział w takich warsztatach to nauka czegoś nowego, okazja do poznania nowych koleżanek i miłe spędzenie czasu.

Inka Jarząbek Link do Galerii:Artystyczny świat Amazonek w Wągrowcu.


Walne Zebranie Członków Toruńskiego Stowarzyszenia Amazonki

W dniu 21. 06. 2021 r. odbyło się Walne Zebranie Członków Toruńskiego Stowarzyszenia „Amazonki”. W zebraniu wzięło udział 39 członków Stowarzyszenia Przewodnicząca Zebrania - Hanna Marczewska Protokolant – Irena Jarząbek

Przebieg Zebrania:
1. Powitanie zebranych i stwierdzenie quorum – Hanna Marczewska.
2. Przedstawienie sprawozdania merytorycznego z działalności Toruńskiego Stowarzyszenia „Amazonki” za 2020 rok – Hanna Marczewska.
3. Przedstawienie sprawozdania finansowego z działalności Toruńskiego Stowarzyszenia „Amazonki” za 2020 rok – Sylwia Tajchman.
4. Dyskusja nad przedstawionymi sprawozdaniami.
5. Głosowanie nad przyjęciem sprawozdania merytorycznego. Sprawozdanie przyjęto jednogłośnie i podjęto Uchwałę nr 1/2021
6. Głosowanie nad przyjęciem sprawozdania finansowego. Sprawozdanie przyjęto jednogłośnie i podjęto Uchwałę nr 2/2021

Uchwała Walnego Zebrania Członków nr 1/2021

Walne Zebranie Członków przyjmuje jednogłośnie sprawozdanie merytoryczne Toruńskiego Stowarzyszenia „Amazonki” za 2020 rok.

Uchwała Walnego Zebrania Członków nr 2/2021

Walne Zebranie Członków przyjmuje jednogłośnie sprawozdanie finansowe Toruńskiego Stowarzyszenia „Amazonki” za 2020 rok.Amazonki na basenie

Toruńskie Stowarzyszenie Amazonki również podczas wakacji dbało o kondycję fizyczną swoich członkiń. W ramach rehabilitacji odbywały się zajęcia na basenie przy ul. Bażyńskich. Pod czujnym okiem wspaniałych instruktorek prowadzona była gimnastyka w wodzie, której celem było podniesienie sprawności ruchowej oraz kondycji psychofizycznej. Ćwiczenia w głównej mierze skierowane były na polepszenie zakresu pracy mięśni obręczy barkowej. Podczas 45-minutowej wspaniałej, wesołej zabawy jak dzieci cieszyłyśmy się z różnorodności zajęć, na których wykorzystywane były makarony, deski i motylki. Wszystkie Amazonki z wielką przyjemnością korzystały z zajęć i wyrażają chęć dalszego uczestnictwa w tej formie rehabilitacji.

Link do Galerii: Amazonki na basenie.
Szkolenie Ochotniczek II Stopnia w Krakowie

W sierpniu w Krakowie odbyło się kolejne szkolenie Ochotniczek II stopnia organizowane przez Federację Stowarzyszeń Amazonek. Wzięły w nim udział i certyfikaty ukończenia uzyskały: Hania M., Sylwia T. i Hania W. Tematyka warsztatów psychoonkologicznych obejmowała między innymi zasady dobrej komunikacji z pacjentkami oddziałów onkologicznych, sposoby radzenia sobie w sytuacjach stresowych, czynniki motywujące do działań prospołecznych oraz praktyczne wskazówki dotyczące wdrażania zachowań prozdrowotnych. Po zajęciach znalazł się czas na zwiedzanie pięknego Krakowa – rejs statkiem po Wiśle, spacer po urokliwym Kazimierzu i Starym Rynku, w których rolę przewodniczki pełniła koleżanka z Krakowskiego Klubu Amazonek. Dziękujemy.

Link do Galerii: Szkolenie Ochotniczek II Stopnia w Krakowie.
Spotkanie integracyjne w Lokomotywie

W tym roku wcześniej, bo 8 czerwca, a nie, jak dotychczas, w sierpniu, zorganizowałyśmy spotkanie integracyjne Amazonek.
W zaprzyjaźnionej restauracji "Lokomotywa" przy tradycyjnym ciastku, kawie, herbacie i lodach spotkały się te koleżanki, które regularnie pojawiają się w poniedziałki w klubie oraz te, których dawno nie widziano. Fale pandemii skutecznie rozluźniły nasze kontakty, więc z tym większą radością witałyśmy się na sali.
Na spotkanie zaprosiłyśmy naszą długoletnią rehabilitantkę - Antoninę Cerkaską, której serdecznie podziękowałyśmy za niestrudzone szlifowanie naszej sprawności i fizycznej kondycji. Szczególnym akcentem spotkania było uhonorowanie śpiewem i kwiatami jubilatki - Elżbiety Malcer, założycielki i wieloletniej liderki toruńskich Amazonek. Zwłaszcza młodszym stażem koleżankom przedstawiona została w skrócie postać i dokonania Elżbiety, która tworzyła naszą "Amazonię".
Ochoczo i z werwą ruszyłyśmy w tany, przy muzyce kreowanej przez "naszego" już pana Zbyszka Mączkę, który jako wytrawny akompaniator doskonale wiedział co nam w duszy gra; stare i nowe przeboje sprawiły, że na parkiecie fruwały kolorowe sukienki przeplatane wężykami i kółeczkami. Fantastyczna atmosfera i nastrój zabawy udzielały się każdej z nas, a wspólne zdjęcie będzie pamiątką z kolejnego spotkania toruńskich Amazonek.

Wrażeniami podzieliła się Inka Jarząbek.

Link do Galerii: Spotkanie integracyjne w Lokomotywie
Majowy wyjazd do Grzybowa

8 maja, korzystając z poluzowania pandemicznych obostrzeń, udało nam się zrealizować 6-dniowy wyjazd do Grzybowa pod Kołobrzegiem. Wzięły w nim udział 23 Amazonki. Naszą Gospodynią w Hotelu „Siesta” była Maria Najdowska-Niewiadomska , która ujęła nas życzliwością, serdecznością, uśmiechem, wspaniałą organizacją i wszechstronną pomocą. Komfort pobytu zapewniony został przez wygodne pokoje, pyszne posiłki oraz rozmaite atrakcje, takie jak: warsztaty krawieckie, pokaz wyrobów firmy Amoena, czy przepyszny grill. Amazonki zainteresowane modelingiem mogły wziąć udział w indywidualnych sesjach zdjęciowych. Celem naszego wyjazdu był nie tylko wypoczynek, ale przede wszystkim podniesienie kondycji zdrowotnej i sprawności fizycznej. Pomagały w tym zabiegi rehabilitacyjne, masaże oraz treningi z zakresu nordic – walking. Piękna, słoneczna pogoda, po długich chłodach, sprzyjała spacerom brzegiem morza i pierwszemu w tym roku opalaniu na plaży. Na pewno niezapomnianym dla nas wspomnieniem będzie ciepły wieczór spędzony nad morzem o zachodzie słońca. Przy blasku ogników świeczek na piasku i milionów gwiazd na niebie, roześmiane, rozgadane śpiewałyśmy stare, harcerskie przyśpiewki na przemian z nowymi przebojami. Ostatni dzień pobytu przeznaczyłyśmy na wyjazd do Kołobrzegu, którego zwiedzanie rozpoczęłyśmy wizytą w Muzeum Bursztynu. Poznałyśmy jego piękne odmiany, rodzaje, koloryt, metody i narzędzia wydobywania oraz etapy obróbki. Każda z nas mogła doświadczyć przesiewania z piasku złocistych okruszków. Wzbogaciłyśmy też swoją wiedzę oglądając interesujący filmik. Zauroczone pięknem jantaru podziwiałyśmy wyroby i przepiękną biżuterię – od wykopalisk po współczesność. Wiele z nas nie oparło się pokusie nabycia bursztynowych cudeniek. Czas wolny w Kołobrzegu to spacery promenadą i na molo, lody, wędzone rybki, a klimat nadmorskiego kurortu uwieczniałyśmy na pamiątkowych zdjęciach. Zadowolone, wypoczęte i zrelaksowane opuszczałyśmy gościnne Grzybowo z nadzieją, że powrócimy tam za rok.

Relację sporządziła i swoimi refleksjami podzieliła się Inka J.

Link do Galerii: Majowy wyjazd do Grzybowa
Dzień Kobiet w Teatrze Muzycznym

Z radością i entuzjazmem, spragnione kontaktu z magią żywego teatru, udałyśmy się na spektakl pt: „Mężczyźni o kobietach”, który w dniu naszego święta przedstawił Teatr Muzyczny w Toruniu.

Na stronie internetowej Teatru napisano:
"Mężczyźni o kobietach” - to spektakl poruszający się w żartobliwie - poetyckiej formie, prezentowany przez (ma się rozumieć), czterech muzykalnych aktorów, czyli tytułowych facetów. Jest to rodzaj sympatycznej rozprawy na temat kobiety w jej przeróżnych odsłonach i rozmaitych życiowych sytuacjach.

Narrację wierszowaną napisał pomysłodawca i reżyser wieczoru, a w piosenkach usłyszeć można teksty: m.in. Marka Grechuty, Juliana Tuwima, Wojciecha Młynarskiego, Jonasza Kofty, Stanisława Staszewskiego, Piotra Bukartyka…

Autorzy i wykonawcy spektaklu obiecywali:
„Z samego założenia, będzie to miły, lekki i filuterny wieczór przygotowany jako poetycka szczepionka, swoiste remedium na dzisiejsze czasy.”
Obietnica została dotrzymana. Bawiłyśmy się świetnie!

Scenariusz i reżyseria: Jacek Bończyk
Scenografia: Grzegorz Policiński
Obsada: Jacek Bończyk, Mateusz Burdach, Paweł Kowalski, Grzegorz Wiśniewski
Aranżacje muzyczne: Michał Rybka
Muzycy: Szymon Łukowski, Michał Rybka, Nikodem Wróbel

Podziękowanie dla Rossmanna

Podziękowanie dla Rossmanna. „W imieniu Toruńskich Amazonek, serdecznie dziękujemy za umożliwienie nam uczestnictwa w realizowanym przez firmę Rossmann programie „Pomagamy jak umiemy”. Dzięki tej akcji zostaliśmy przez Was obdarowani produktami drogeryjnymi i kosmetycznymi, które stanowiły świąteczne podarunki dla naszych członkiń. Podopiecznymi Stowarzyszenia są kobiety, którym przyszło zmierzyć się z problemem choroby nowotworowej. Większość z nas to osoby starsze i niepełnosprawne, a dla wielu długotrwały i dotkliwy proces leczenia jeszcze się nie zakończył. Otrzymana od Waszej Firmy darowizna, jest prezentem nie tylko miłym, ale i potrzebnym. Dziękujemy za uśmiech, który dzięki Państwa inicjatywie zagościł na twarzach wielu amazonek i życzymy Wam tyle dobra, ile sami dajecie innym, a wtedy będzie go bardzo wiele.”

Link do Galerii: Świąteczne paczki od Rossmanna2021

Zakopane

Zakopane. Aktywny wypoczynek Amazonek w Tatrach. To już kilkuletnia tradycja, że na początku października Toruńskie Amazonki wyjeżdżają do Zakopanego by aktywnie wypoczywać wśród malowniczych, jesiennych krajobrazów. W tym roku na wycieczkę w Tatry zdecydowało się 11 osób. Nocowałyśmy w hotelu Patria, który ze względu na swoje położenie, stanowił świetne miejsce wypadowe dla wypraw na górskie szlaki. Jedna z tras wiodła nas Doliną Białego, Ścieżką Nad Reglami i Doliną Strążyską, a dwie koleżanki odważyły się nawet zdobyć Sarnią Skałę. Podczas wycieczki w Pieniny podzieliłyśmy się na dwie grupy – pierwsza wybrała spływ przełomem Dunajca, a druga w tym czasie zdobyła Trzy Korony. Miałyśmy szczęście do pogody, więc w jeden z pięknych, słonecznych dni sześć odważnych Amazonek wyruszyło nad Czarny Staw Gąsienicowy a dwie wybrały się nad Morskie Oko. Cudowne widoki tatrzańskich szczytów górujących nad jeziorami wynagrodziły w pełni nasz wysiłek kilkugodzinnej wędrówki. Byłyśmy też na wycieczce w Kopalni Soli w Wieliczce i na basenach termalnych w Chochołowie. W drodze powrotnej już zaczęłyśmy tęsknić! Mamy w planie wrócić za rok!

Link do Galerii: Zakopane
XXIII Pielgrzymka do Częstochowy

XXIII Ogólnopolska Pielgrzymka Amazonek na Jasną Górę. Dnia 3. października 2020 r. już po raz 23. wyruszyłyśmy z Torunia do Częstochowy, by na Jasnej Górze uczestniczyć we Mszy św. w intencji zdrowia i błogosławieństwa dla wszystkich Amazonek. Mszę Świętą na Błoniach Jasnogórskich celebrował ksiądz senior - biskup Antoni Długosz. W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, było nas dużo mniej niż zazwyczaj, ale nastrój jak zwykle był podniosły i świąteczny.

Link do Galerii: XXIII Pielgrzymka do Częstochowy
Szkolenie Ochotniczek I stopnia w Krakowie

Niedawno grono ochotniczek naszego Stowarzyszenia powiększyło się o 4 koleżanki. W dniach 28-30 sierpnia 2020 r. szkolenie odbyły i certyfikaty Ochotniczek I stopnia uzyskały: Ela G., Ewa M., Ewa P. i Danka W. Cieszymy się i gratulujemy!

Link do Galerii: Szkolenie Ochotniczek I stopnia w Krakowie.
OnkoRejs granicami Polski

OnkoRejs graniami Polski również ograniczyła pandemia, tylko kilka grup ruszyło w trasę przez kilka dni. Ja brałam udział w trasie Krynica Morska, przez Kąty Rybackie, Sztutowo, Stegnę do Gdańska. W słońcu, deszczu, przez lasy i brzegiem morza. Nowe przyjaźnie, nowe znajomości z różnych części kraju. W cztery dni pokonałyśmy prawie 100 km. Po drodze rozmawiałyśmy o profilaktyce. Polska piękna jest w każdym zakątku i warto pokonywać różne trudności, w grupie raźniej.

Link do Galerii: OnkoRejs granicami Polski.
Sierpniowe spotkanie integracyjne w LOKOMOTYWIE

11 sierpnia 2020 roku w restauracji LOKOMOTYWA odbyło się tradycyjne spotkanie wakacyjne Amazonek. Działania Klubu Amazonek to nie tylko rehabilitacja i porady, ale też miło spędzony czas. Tak właśnie było w Lokomotywie. Rozmowy z dawno niewidzianymi z powodu pandemii koleżankami, żarty i tańce, do których przygrywał pan Zbigniew Mączka, pozwoliły nam zapomnieć o chorobie nowotworowej, pandemii i stanowiły odskocznię od trosk i niepokojów życia codziennego. Pyszna kawa z ciastem umilała nam fajnie spędzony czas.

Wrażeniami podzieliła się Ewa P.

Link do Galerii: Sierpniowe spotkanie integracyjne w LOKOMOTYWIE
Szkolenie Amazonek Liderek z zakresu zarządzania w Poznaniu

Mimo trudnej sytuacji związanej z epidemią wirusa COVID-19, Federacji Stowarzyszeń Amazonek udało się zorganizować kolejne szkolenie dla Liderek. 26 lipca do pięknego ośrodka położonego nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu zjechało 76 koleżanek z Klubów Amazonek z całej Polski, a z naszego Klubu uczestniczyły w nim: Hania M., Sylwia T., Inka J. oraz Hania W. Zajęcia odbywały się z zachowaniem reżimu sanitarnego, w dwóch grupach uczestników. Program czterodniowego szkolenia obejmował wykłady i warsztaty z następujących tematów:
* Narzędzia współpracy z mediami (informacje prasowe, wystąpienia medialne i konferencje prasowe. Prowadziły: Justyna Schaefer – Kurkowiak i Anna Lewandowska.
* Ochrona danych osobowych w organizacji pozarządowej – rozporządzenie RODO. Prowadziła Krystyna Cent – radca prawny.
* Prawne aspekty prowadzenia działalności w formie stowarzyszenia. Prowadził mec. Maciej Wypych.
* Mobilizowanie ludzi do działania. Prowadziła Natalia Szymanowska.

Zajęcia szkoleniowe poprzedziły ćwiczenia ruchowe oraz gry i zabawy integracyjne. Nad sprawnym przebiegiem szkolenia czuwały jak zwykle niezastąpione organizatorki z Federacji: Prezes Krystyna Wechman i Wiceprezes Łucja Werblińska.
Spotkanie zakończyłyśmy przepyszną kolacją przy grillu, stanowiącą wyśmienitą okazję do ciekawych rozmów, zabaw i wspólnego śpiewu. Miłe spotkanie przypominać nam będzie wspólne zdjęcie.
Wzbogacone o przekazane nam informacje i wskazówki, wracałyśmy do domów z przekonaniem, że zdobytą wiedzę wykorzystamy w naszej pracy w Klubach.
Organizatorkom szkolenia serdecznie dziękujemy i do zobaczenia na kolejnych spotkaniach.

Relację przygotowała Inka J.
Link do Galerii: Szkolenie dla Liderek w Poznaniu
Warsztaty Psychoonkologiczne terapii Simontonowskiej W Stowarzyszeniu UNICORN w Krakowie.

Na początku lipca br 14-osobowa grupa Amazonek naszego Stowarzyszenia uczestniczyła w Krakowie w Warsztatach Psychoonkologicznych Terapii Simontonowskiej zorganizowanych przez Stowarzyszenie UNICORN. W programie zgrupowania, pierwszego po kilkumiesięcznej przerwie spowodowanej pandemią, były zajęcia z psycholog Iwoną Nawarą. Dominowały tematy dotyczące funkcjonowania po przebytej chorobie w rodzinie i w społeczeństwie. Budowanie relacji w oparciu o własne potrzeby zdecydowanie poprawia jakość samopoczucia, mając pozytywny wpływ na nasze emocje i zdrowie. Uczestniczyłyśmy również w zajęciach gimnastycznych z elementami stretchingu i jogi, na których Maria Czubała wskazywała, także indywidualnie, rodzaj ćwiczeń pomagających na poszczególne niedyspozycje i ograniczenia ruchowe. Można było nabyć autorski poradnik z szerokim zakresem ćwiczeń i wskazówek zdrowego stylu życia. Wyginałyśmy śmiało ciało w egzotycznych pląsach choreoterapii opracowanych przez Gabrielę, a także dzielnie maszerowałyśmy z instruktorem Jankiem i z kijkami nordic walking ścieżkami Parku Wolskiego i Kopca Niepodległości. Śmiech i humor towarzyszył muzykoterapii, gdy zaopatrzone w opasłe śpiewniki, pod dyrekcją Adama Prucnala ze znanego zespołu Bratanki, wędrowałyśmy muzycznie od szlagierów międzywojnia po współczesne przeboje. W towarzystwie przewodnik Agnieszki podziwiałyśmy architekturę Krakowa, jako toruniankom bliskie nam były klimaty zabytkowego Starego Miasta, a spacerując urokliwymi zaułkami Kazimierza chwilami miałyśmy wrażenie, że przeniosłyśmy się do innego, minionego już świata. Wybornie smakowało piwo w słynnej Piwnicy pod Baranami, a szarlotka i kawa na Starym Rynku miały niepowtarzalny smak. Zadowolone i jeszcze bardziej zintegrowane, wzbogacone o cenną wiedzę wracałyśmy do Torunia z satysfakcją i poczuciem ciekawie spędzonego czasu.

Relację sporządziła Inka J

Link do Galerii: Warsztaty Psychoonkologiczne w Stowarzyszeniu UNICORN 1 w Krakowie
Link do Galerii: Warsztaty Psychoonkologiczne w Stowarzyszeniu UNICORN 2 w Krakowie
Link do Galerii: Warsztaty Psychoonkologiczne w Stowarzyszeniu UNICORN 3 w KrakowieWalne Zebranie Członków Toruńskiego Stowarzyszenia Amazonki.

W dniu 15. 06. 2020 r. odbyło się Walne Zebranie Członków Toruńskiego Stowarzyszenia „Amazonki”. W zebraniu, które ze względu na konieczność zachowania zasad bezpieczeństwa odbyło się w dwóch turach, wzięło udział 38 członkiń Stowarzyszenia. Przewodniczącą Zebrania została Hanna Marczewska Protokolantką została Grażyna Klonowska
Przebieg Zebrania:
1. Powitanie zebranych – Prezes Hanna Marczewska.
2. Przedstawienie sprawozdania finansowego z działalności Toruńskiego Stowarzyszenia „Amazonki” za 2019 rok – prezes Hanna Marczewska.
3. Przedstawienie sprawozdania merytorycznego z działalności Toruńskiego Stowarzyszenia „Amazonki” za 2019 rok – sekretarz Grażyna Klonowska.
4. Dyskusja nad przedstawionymi sprawozdaniami.
5. Głosowanie nad przyjęciem sprawozdania finansowego. Sprawozdanie przyjęto jednogłośnie i podjęto Uchwałę nr 1/2020
6. Głosowanie nad przyjęciem sprawozdania merytorycznego. Sprawozdanie przyjęto jednogłośnie i podjęto Uchwałę nr 2/2020

Uchwała Walnego Zebrania Członków nr 1/2020
Walne Zebranie Członków przyjmuje jednogłośnie sprawozdanie finansowe Toruńskiego Stowarzyszenia „Amazonki” za 2019 rok.

Uchwała Walnego Zebrania Członków nr 2/2020
Walne Zebranie Członków przyjmuje jednogłośnie sprawozdanie merytoryczne Toruńskiego Stowarzyszenia „Amazonki” za 2019 rok.

1. Link do Sprawozdanie za 2019 w WORD
2. Link do Sprawozdanie dla NIW za 2019 w PDFStowarzyszenie w programie firmy Rossman „Pomagamy jak umiemy”

Z radością informujemy, że w roku 2020 Toruńskie Stowarzyszenie Amazonki zostało zakwalifikowane do udziału w programie „Pomagamy jak umiemy” firmy Rossman. Oznacza to, że od 13 marca nasze Stowarzyszenie znajduje się wśród tych organizacji, które posiadacze aplikacji "Rossman" mogą wybrać jako tę, której pod koniec roku przekazana zostanie pomoc w postaci produktów z Rossmana. Zbierane przez klientów przy każdym zakupie punkty, przełożą się na wartość tych produktów. To wsparcie bardzo nam się przyda, by Stowarzyszenie mogło jeszcze lepiej wspierać Amazonki. Bardzo dziękujemy firmie Rossman oraz wszystkim, którzy zbierają dla nas punkty.
emDzien Kobiet

10 marca w restauracji Lokomotywa spotkałyśmy się, by wspólnie świętować Dzień Kobiet. Przy pysznych słodkościach oraz wspaniałej muzyce bawiłyśmy się doskonale. Popularny w Toruniu pan Zbigniew Mączka wprowadził nas w świat przebojów naszej młodości od lat 70-tych, aż do współczesnych hitów. Muzyka porywała nas na parkiet, a śmiechom i śpiewom nie było końca.
Galeria zdjęć: z Dnia KobietOchotniczki w Gronowie

9 marca 2020 r. na zaproszenie organizatorek z Zespołu Szkół CKU w Gronowie, pań: Róży Depczyńskiej oraz Jolanty Muzalewskiej, ochotniczki z Toruńskiego Stowarzyszenia Amazonek brały udział w spotkaniu „Dzień Kobiet po Dniu Kobiet – MIĘDZY NAMI KOBIETAMI”.
Amazonki w składzie : Przewodnicząca Stowarzyszenia Hanna Marczewska oraz ochotniczki – Ewa Lipińska, Krystyna Szczech i Emilia Skora zapoznawały młodzież i nauczycieli Szkoły z profilaktyką raka piersi i możliwościami powrotu po chorobie do normalnego życia. Każda z nas opowiedziała w skrócie o przebiegu swojej choroby, o tym jakie związane z nią słabości i przeciwności pokonała, a także o tym, co choroba w nas zmieniła i co dała dobrego, że możemy cieszyć się życiem.
Wszyscy uczestnicy z ciekawością wysłuchali naszych historii i byli pełni podziwu dla naszego optymizmu pomimo wszystko. Koleżanka Ewa zapoznała też uczestników z działalnością naszego Stowarzyszenia, Krysia opowiedziała o działalności ochotniczek, a Emila w skrócie poruszyła takie tematy jak: Co to jest rak, jak powstaje i jak mu zapobiegać? Wyświetliłyśmy też krótki filmik o samobadaniu piersi, po czym na fantomie pokazywałyśmy po kolei wszystkim uczestnikom jak fizycznie badać piersi. Były też pytania, na które starałyśmy odpowiadać w ramach naszej wiedzy lub kierować do fachowców.
W spotkaniu brała udział młodzież klas I-II (I grupa), młodzież klas III - IV (II grupa) oraz nauczyciele Szkoły (III grupa). Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze przy kawie i pysznych ciastkach upieczonych przez młodzież. Dostałyśmy też zaproszenie na następne spotkania.
Emilia Skora
Galeria zdjęć: ze spotkania "Profilaktyki raka piersi".Rozstrzygnięcie otwartego konkursu ofert Prezydenta Miasta Torunia

28 lutego 2020 ogłoszono rozstrzygnięcie otwartego konkursu ofert ogłoszonego przez Prezydenta Miasta Torunia na wykonanie zadań publicznych związanych z realizacją zadań Gminy Miasta Toruń w roku 2020 w zakresie działań na rzecz osób niepełnosprawnych. W wyniku rozstrzygnięcia Stowarzyszeniu przyznano dotację w wysokości 25400,00 zł. na realizację zadania pod nazwą: „Rehabilitacja psychofizyczna kobiet po chorobie nowotworowej piersi”.
emDofinansowanie ze środków Miasta Toruń.www.um.torun.plJak szybko mijają chwile… Wspomnienia Reginy

20 stycznia nasze spotkanie w Stowarzyszeniu miało wyjątkowy – wspomnieniowy charakter. O swoich przeżyciach związanych z 75-tą rocznicą wyzwolenia Torunia, opowiedziała nam Regina- nasza 93- letnia koleżanka, aktywna Amazonka. W przyniesionych z sobą kilku artykułach, umieszczonych na przestrzeni lat w toruńskich gazetach, Regina wspomina o radości mieszkańców Torunia i atmosferze tamtych zimowych dni wolności. Prezeska Hania na tę okoliczność wręczyła naszej seniorce bukiet kwiatów, zaś Regina na nieodłącznej harmonijce zagrała nam swoją ulubioną melodię :Jak szybko mijają chwile”.TERMINY
Msze święte

Msze święte w intencji o zdrowie i za zmarłe Amazonki odprawiane są w kościele Garnizonowym na pl. Św. Katarzyny w Toruniu.
Msze Święte w 2020 roku odbędą się w następujących terminach:
03 marca 2020 - godz. 17:30,
02 czerwca 2020 - godz. 17:00,
01 września 2020 - godz. 17:30,
01 grudnia 2020 - godz. 17:00.


OGŁOSZENIA ARCHIWALNE


ZAPROSZENIE NA WIGILIĘ

Zapraszamy na Uroczystość Wigilijną, która odbędzie się 10 grudnia 2019r. o godz 16:00 w restauracji "Speedway," przy ul. Peja Jassona 7, MOTOARENA.

Zapraszamy wszystkie Koleżanki!
Koleżanki zaineresowane tym spotkaniem prosimy o kontakt.

Zarząd Toruńskiego Stowarzyszenia "AMAZONKI"
Hanna Marczewska - prezesZAPROSZENIE
na Uroczystość Wigilijną

Zapraszamy na Uroczystość 25-lecia istnienia naszego Stowarzyszenia, która odbędzie się 21 października 2017 r. o godz 14:00 w sali "MDK" przy ul. Przedzamcze.
Zapraszamy wszystkie Koleżanki!
Zapraszamy serdecznie.

Zarząd Toruńskiego Stowarzyszenia "AMAZONKI"
Bożena Błaszkiewicz - prezes